top of page

מתודולוגיה

טעויות נפוצות

"השוק עצבני אני יושב בצד עד יעבור זעם" – דווקא כשהסנטימנט שלילי וכולם בורחים מהשוק, יש הרבה הזדמנויות. כמו שוורן באפט אומר: "היו חמדנים כשכולם פחדנים והיו פחדנים כשכולם חמדנים".

"אני אכנס כשהשוק יתחיל לעלות" – היציאה מהתחתית היא הרבה פעמים חדה ומהירה. חלק גדול מתשואת השוק לאורך שנים נעשית בימים בודדים של קפיצות. החמצה של פרק זמן זה פוגעת קשות בתשואה. הטעות הגדולה ביותר של הציבור היא לצאת כשהשוק למטה ולהיכנס כשהשוק למעלה. נכון יותר יהיה שלא לנסות לתזמן את השוק אלא להיות בפנים לאורך זמן.

"התמקדות בתנודות קצרות טווח" – יש אנשים הבוחנים את שווי תיק ההשקעות שלהם כל יום ואף לעתים קרובות יותר. התנודות בשווי גורמות להם לעצבנות ולעיתים מביאות להחלטה לא נכונה לממש בזמן לא טוב. גישה זו מביאה לתיק זהיר מדי שלא יניב תשואה מספקת לטווח הארוך. אם מדובר בחיסכון לקראת פרישה, צריך להתמקד בפוטנציאל תשואה ובסיכון על פני אופק ההשקעה.

 

"אני מסתמך על טיפים של מכרים" – אם כל החברים שלך ממליצים על רופא טוב או על מסעדה טובה קרוב לוודאי שהם צודקים. אבל באופן פרדוקסאלי הדבר לא תמיד נכון לגבי מניות. הסיבה היא, שהממליצים כבר קנו את המניה, כך שכשאתם תקנו אותה ייתכן וזה כבר יהיה מאוחר מדי. כמו שקיינס אמר: "עקרון ההשקעה העיקרי שלי הוא ללכת נגד הדעה הרווחת, כי אם כולם משוכנעים לגבאי כדאיות של מניה, בהכרח היא יקרה מדי ויש למוכרה".

 

הכי בטוח להשאיר את הכסף בפיקדון בנקאי? כסף שלא צובר תשואה ערכו נשחק בגלל אינפלציה ומיסים. חלק גדול מהפקדונות הבנקאים נשברים או נמשכים בתחנה בריביות נמוכות.

 

"כשמניה עולה ב 30% צריך לקחת רווח" – איך תרוויחו 50% או 100%? מחיר המניה צריך תמיד להבחן יחסית לשווי הכלכלי שלה. מכירה מוצדקת כדאית רק כשהשווי הוא משמעותית גבוה יותר. ההיסטוריה של המחיר לא רלוונטית. "תקופת ההחזקה המועדפת שלי היא לעולם" – וורן באפט.

 

חברה טובה = מניה טובה? גם עבור חברה טובה יש מחיר גבוה מידי. את ההזדמנויות הכי טובות אנו מוצאים דווקא בחברות יותר קטנות, אשר אינן באור הזרקורים.

 

"עדיפה החזקה גדולה במט"ח" – כאשר בונים תיק השקעות, נכון לפזר את הרכיב המנייתי ואולי גם את הרכיב הקונצרני לחו"ל. מי שחי בארץ, צריך להחזיק את רוב כספו בשקלים בעיקר צמודי מדד. השקעה במניות לאורך זמן מניבה תשואה עודפת כתמורה לסיכון. מט"ח יוצר תנודתיות וחשיפה גדולה בתיק, אבל אינו יוצר תוחלת לתשואה עודפת (כי לא ייתכן שאנחנו נשיג תוחלת חיובית מהשקעה בדולר ואמריקני ישיג תוחלת חיובית מהשקעה בשקל). לכן, מומלץ להשקיע את הרוב המכריע של הנכנסים במקום שבו מצויים ההתחייבויות, כלומר, בשקלים ובמדד – Put your assets where your liabilities are.

 

"ניהול השקעות כתחביב" – כשאתה משפץ בית אתה נעזר בקבלן? כאשר אתה חולה אתה הולך לרופא? בתחומים רבים אנו נעזרים באנשי מקצוע, וטעות נפוצה היא לחשוב שדווקא כשמדובר בתיק השקעות אפשר לנהל אותו בלי רקע מתאים. מנהל תיק השקעות מקצועי הוא בעל יתרון עצום על פני מי שמשקיע את כספו כתחביב מבחינת הידע, הזמינות, המידע והניסיון. להבדיל מיועץ השקעות בבנק, המעניק פתרון חלקי כי הוא רק נותן הצעות, ומותיר את ההחלטה הסופית בידי הלקוח, מנהל תיקים טוב, אשר מפנים את היעדים שלך, ומנהל עבורך את ההשקעות, ישיג על פי רוב תוצאות טובות יותר עבורך.

קריאת האמור לעיל הינה בכפוף לתנאי השימוש באתר. האמור לעיל נועד בכדי להסב את תשומת הלב בלבד והמידע איננו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לחברה יש החזקות בניירות ערך הנזכרים להלן.

bottom of page